ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

14  Δεκεμβρίου 2006

Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης

Στα πλαίσια της πολιτιστικής διάστασης της εκπαίδευσης, οργανώθηκε παρακολούθηση του έργου Το πουλί της φωτιάς, στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης.

Το πουλί της φωτιάς Η μαγική λάμψη που ακτινοβολεί το Πουλί της Φωτιάς φωτίζει το δρόμο του νεαρού Τσάρεβιτς, βοηθώντας τον ν' αποφύγει τους κινδύνους και να βρει την αγάπη. Πετάει καβάλα στη ράχη ενός λύκου που έχει ανθρώπινη λαλιά, συναντάει τη φοβερή και τρομερή Μπάμπα Γιάγκα και ελευθερώνει μια πανέμορφη πριγκίπισσα από τα χέρια του Κοστσέι του Αθάνατου.

Πρόκειται για ένα έργο του Ιγκόρ Στραβίνσκυ.

21  Δεκεμβρίου 2006

ΟΑΕΔ Ωραιοκάστρου

Στα πλαίσια του ΣΕΠ, οργανώθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη της Γ' Τάξης, στον ΟΑΕΔ Ωραιοκάστρου.

19  Μαρτίου 2007

Αμερικανική Γεωργική Σχολή

Επίσης, στα πλαίσια του ΣΕΠ, η Γ' Τάξη επισκέφθηκε την Αμερικανική Γεωργική Σχολή. Η καθηγήτρια αγγλικών κ. Αντιγόνη Νικολάου, οργάνωσε τις δυο προηγούμενες επισκέψεις ως υπεύθυνη ΣΕΠ.

19  Απριλίου 2007

Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας (NOESIS).

Οι Τάξεις Α' και Β' επισκέφθηκαν το Πλανητάριο και παρακολούθησαν την ταινία με θέμα: «Ταξίδι στο άπειρο».

Υπεύθυνος Πολιτιστικών Θεμάτων για το Σχολικό Έτος 2006-2007,
ορίστηκε ο φιλόλογος κ. Σάββας Φράγκος.