ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

30  Οκτωβρίου 2013

Εργαστήρι κατασκευής μουσικών οργάνων

Ιωάννη Κουκουρίγκου - Σέρρες

Στα πλαίσια του μαθήματος της Μουσικής, με την Α? Τάξη,  πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο εργαστήρι κατασκευής μουσικών οργάνων του Ιωάννη Κουκουρίγκου στο Σιδηροχώρι Σερρών.  Η επίσκεψη οργανώθηκε από τον καθηγητή της μουσικής κ. Χρήστο Ξανθό.

?   Ο κ. Κουκουρίγκος παρουσίασε την ιστορική εξέλιξη των οργάνων της οικογένειας του λαούτου, ξενάγησε τους μαθητές στο εργαστήρι του, τους πληροφόρησε σχετικά με τα υλικά, τις τεχνικές και τα εργαλεία που χρησιμοποιεί αλλά και τις επιστημονικές αρχές που ακολουθεί στην κατασκευή των οργάνων και στη χρήση της τεχνολογίας στο σχεδιασμό και κατασκευή παραδοσιακών και σύγχρονων μορφών της κιθάρας.

? Η εξόρμηση συνεχίστηκε με επίσκεψη στο Κέντρο Πληροφόρησης Υγροτόπου λίμνης Κερκίνης στο χωριό Κερκίνη Σερρών. Εκεί οι  μαθητές ενημερώθηκαν για τη δημιουργία της λίμνης, για την περιβαλλοντική και οικονομική  της σημασία και για τους κινδύνους που αντιμετωπίζει το  λιμναίο οικοσύστημα της.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη

στο εργαστήρι κατασκευής μουσικών οργάνων του Ιωάννη Κουκουρίγκου