ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙΝΟΤΟΜΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

«Ρομποτική και Φύση»

Συμμετέχοντες Εκπαιδευτικοί: 1) Άννα Μιχαηλίδου, Πληροφορικός, συντονίστρια και 2) Γεώργιος Αρβανιτίδης, Γεωπόνος.

Δραστηριότητες:

Μαθήματα στο Εργαστήριο Πληροφορικής.

Λήξη του προγράμματος - Μέτρηση ΡΗ

10 Φεβρουαρίου 2018

Συμμετοχή μαθητών

στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO

Περιφερειακοί Αγώνες NOESIS Θεσσαλονίκη

Δοκιμασία "ΠΡΩΤΕΑΣ"

17 Μαρτίου 2019

Τελικός του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO, Αθήνα

Κατάκτηση της 3ης θέσης

16 Απριλίου 2019

Συμμετοχή μαθητών στο 11ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής.

Η εργασία μας.

Παρουσίαση αποτελεσμάτων.

21 Μαΐου 2019: το κλείσιμο του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης "Ρομποτική και Φύση" με το Φεστιβάλ Ρομποτικής.

Πολιτιστικό Πρόγραμμα

«Μεσόγειος - μια Θάλασσα Μουσικής»

Συμμετέχοντες Εκπαιδευτικοί: 1) Χρήστος Ξανθός, Μουσικός, συντονιστής, 2) Πέρσα Λιάπη, Θεολόγος.

Συμμετοχή της Χορωδίας του 1ου Γυμνασίου Ωραιοκάστρου

στην 11η Διεθνή Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών

Η χορωδία και η ορχήστρα του Γυμνασίου μας συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία στην 11η Διεθνή Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών που πραγματοποιήθηκε από τις 28 Μαρτίου έως τις 13 Απριλίου στην Καρδίτσα και στο Μουζάκι Καρδίτσας. Το μουσικό σύνολο του σχολείου μας εμφανίστηκε στις 2 Απριλίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του "Moyzaki Palace Hotel" και απέσπασε ενθουσιώδεις κριτικές από τους διοργανωτές του φεστιβάλ και συναδέλφους μουσικούς.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν την δουλειά τους σε ένα φιλόμουσο κοινό από την Ελλάδα και το εξωτερικό, αλλά και να έρθουν σε επαφή με άλλες χορωδίες, εκτιμώντας έτσι καλύτερα την αξία της χορωδιακής μουσικής και της προσφοράς της στην αισθητική και ψυχική καλλιέργεια.

Επιπλέον, οι μικροί μουσικοί στην διάρκεια της διήμερης περιήγησής τους, είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τα Αμπελάκια, το μουσείο του Βασίλη Τσιτσάνη στα Τρίκαλα, το Μουσείο Ελληνικής Παιδείας στην Καλαμπάκα, τα Μετέωρα και άλλους προορισμούς. Την χορωδία συνόδεψαν ο κ. Παναγιώτης Παγανός, υποδιευθυντής, η κ. Περσεφόνη Λιάπη, Υποδιευθύντρια, που είχε την τεχνική οργάνωση και ο κ. Χρήστος Ξανθός, Μουσικός, που προετοίμασε και διεύθυνε την χορωδία.

Πολιτιστικό Πρόγραμμα

«Παίδες Χρώζουσι»

Συμμετέχοντες Εκπαιδευτικοί: 1) Κωνσταντίνα Βλάχου, Καλλιτεχνικών, συντονίστρια, 2) Ευγενία Μπάτζιου Γεωλόγος.

Στα πλαίσια των προγραμμάτων πραγματοποιήθηκε τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη 18-21 Απριλίου, στις Θερμοπύλες, Ναύπλιο, Επίδαυρο, Μυκήνες και Ύδρα Σπέτσες.