ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2016 - 2017

Την Κυριακή 5 Μαρτίου, το 1ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου έλαβε μέρος στον 5ο Παναλλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής για μαθητές Γυμνασίου, που διοργάνωσε η Ένωση Ελλήνων Φυσικών, με μαθητές από τις τάξεις Α': Γκέρτσης Κωνσταντίνος, Βουϊτόβιτς Δανάη Ανδριάννα, Καραφώτη Ελένη Μαρία, Παπακαλός Αριστοτέλης, Β': Αθανασιάδου Ευαγγελία, Ιγνατιάδης Χρήστος, Καϊσίδου Αντιγόνη, Παπαϊωάννου Διονύσιος Εμμανουήλ, Συλαίου Ειρήνη Νικολέτα, Δρόσος Θωμάς, Συμεντεριάδης Σπυρίδων, Τσιολάκης Νέστωρ και Γ': Αργυρόπουλος Δημοσθένης, Βουζίκης Σταμάτης, Ζουμπούλης Παναγιώτης, Ζώτος Ιωάννης, Ιγνατιάδης Ιωάννης, Μυστακίδης Κωνσταντίνος, Παγανού Ανθή, Τροχίδης Παναγιώτης.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2015 - 2016

To 1ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου συμμετείχε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής Γυμνασίου Λυκείου που διοργανώθηκε από την Ένωση Ελλήνων Φυσικών. Οι μαθητές της Α' Τάξης Ιγνατιάδης Χρήστος και Τσιολάκης Νέστορας διακρίθηκαν.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2014 - 2015

1.   To 1ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου συμμετείχε στον 25ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής που διοργανώθηκε από το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών. Το σχολείο μας συμμετείχε με επτά (07) μαθητές της Α' Γυμνασίου. Από αυτούς διακρίθηκαν οι παρακάτω:

1. Παγανού Ανθή, του Παναγιώτη και της Θεανώς

2. Παπαφωτίου Άννα Κάρμεν, του Γεωργίου και της Ρόζας

3. Ιγνατιάδης Ιωάννης, του Θεοδώρου και της Βικτωρίας

Οι διαγωνισμοί Φυσικής Γυμνασίου και Λυκείου στοχεύουν στην προετοιμασία των μαθητών σε ευρύτερες των αναλυτικών προγραμμάτων θεματικές και στη συμμετοχή τους σε ένα περιβάλλον άμιλλας, με θέματα αυξημένης κατά κανόνα δυσκολίας, τα οποία περιλαμβάνουν και επεξεργασία πειραματικών μετρήσεων, όπως επιβάλλουν οι διεθνείς πρακτικές και οι Διεθνείς Ολμπιάδες Φυσικής.

Το σχολείο μας συγχαίρει τους συμμετέχοντες και επιτυχόντες στο φετινό Διαγωνισμό Φυσικής.

1.   Το 1ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου επιπλέον συμμετείχε φέτος στη διοργάνωση του Πανελληνίου Διαγωνισμού Φυσικής ως εξεταστικό κέντρο στην Α' φάση του Διαγωνισμού, το Σάββατο 7 Μαρτίου 2015.

Σχετικά με τις βραβεύσεις ή τις απονομές επαίνων (τόπος και ημερομηνίες), θα υπάρξει ανακοίνωση στο διαδικτυακό τόπο http://micro-kosmos.uoa.gr στην αρχή του επόμενου σχολικού έτους, όπου αναφέρονται ήδη τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού.