ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2016 - 2017

28 & 29 Ιανουαρίου 2017

«6ος Διαγωνισμός Μαθηματικής & Λογικής Σκέψης»

Το Σάββατο 28 και την Κυριακή 29 Ιανουαρίου, πραγματποιήθηκε στο Ανατόλια College ο 6ος Διαγωνισμός Μαθηματικής και Λογικής Σκέψης.

Το σχολείο μας συμμετείχε με τις παρακάτω τρεις (03) ομάδες μαθητών της Β' Γυμνασίου:

1η ομάδα: Κοτσίδου Μάρθα, Πατακίδου Ελισάβετ, Βουσβουκής Μιχάλης.

2η ομάδα: Παπαϊωάννου Διονύσιος, Ιγνατιάδης Χρήστος, Μαλέγγου Χριστίνα.

3η ομάδα: Κοσμίδου Ίρις, Μαυροδή Χρυσούλα, Κλεμπτετσάνη Σοφία.

Η προετοιμασία των μαθητριών/ μαθητών για τη συμμετοχή στο Διαγωνισμό έγινε από τον μαθηματικό τους κ. Παναγιώτη Παγανό.

Το Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2017 διεξήχθη από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρία ο 77ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός "Ευκλείδης".

Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από τους:

1) Ιγνατιάδη Χρήστο (Β' Γυμνασίου)

2) Παγανού Ανθή (Γ' Γυμνασίου),

οι οποίοι διακρίθηκαν στην Α' Φάση (Διαγωνισμός "Θαλής", Νοέμβριος 2016).

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2015 - 2016

30 Ιανουαρίου 2016

«5ος Διαγωνισμός Μαθηματικής & Λογικής Σκέψης»

Το Σάββατο 30 Ιανουαρίου 2016, πραγματοποιήθηκε στο Κολλέγιο Ανατόλια ο 5ος Διαγωνισμός Μαθηματικής και Λογικής Σκέψης (διαγωνισμός μαθηματικών και λογικών γρίφων). Το σχολείο μας συμμετείχε με τρεις ομάδες και εμψυχωτή τον κ. Παναγιώτη Παγανό, Μαθηματικό:

1η Ομάδα: Ζώτος Ιωάννης, Νάστας Θεόφιλος, Παγανού Ανθή (Β' Τάξη).

2η Ομάδα: Καϊσίδου Αντιγόνη, Κεσίδου Ευγενία, Κατσιαγώνη Αικατερίνη (Γ' Τάξη).

3η Ομάδα: Κόκουλα Ειρήνη, Αλεξίδης Πασχάλης, Κωτσιόπουλος Ιωάννης (Γ' Τάξη).

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 78 ομάδες μαθητών Γυμνασίων από πολλές πόλεις και ανάμεσά τους ομάδες από Ιδιωτικά Σχολεία και Πειραματικά Γυμνάσια. Οι ομάδες του σχολείου μας είχαν μια πολύ καλή παρουσία στο διαγωνισμό, ξεπερνώντας σε βαθμούς πολλές από τις ομάδες που διαγωνίσθηκαν.

Η 3η ομάδα (Κόκουλα, Αλεξίδης, Κωτσιόπουλος) συγκέντρωσε 32 βαθμούς και πήρε τη 13η θέση, ενώ στην επόμενη φάση προκρίθηκαν 12 ομάδες.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2014 - 2015

7 & 8 Φεβρουαρίου 2015

«Διαγωνισμός Μαθηματικής & Λογικής Σκέψης»

Το Σάββατο 7 Φεβρουαρίου 2015, πραγματοποιήθηκε στο Κολλέγιο Ανατόλια η προκριματική φάση του Διαγωνισμού Μαθηματικής και Λογικής Σκέψης. Η συγκεκριμένη εκπαιδευτική δραστηριότητα βασίζεται στην αντίληψη και την ορθολογική σκέψη με στόχο την επίλυση μαθηματικών και λογικών γρίφων. Η επίλυση γρίφων θεωρείται διεθνώς μια ουσιαστική και συναρπαστική διαδικασία μάθησης, η οποία στοχεύει στην ενίσχυση του ενδιαφέροντος των μαθητών για τα μαθηματικά και την καλλιέργεια δεξιοτήτων επίλυσης προβλημάτων.

Ο διαγωνισμός είναι εγκεκριμένος από το Υπουργείο Παιδείας και τελεί υπό την αιγίδα του Μαθητικού Συνεδρίου Επιστήμης και Τεχνολογίας του Κολλεγίου Ανατόλια (ACSTAC), που είναι πιστοποιημένο από το CERN.

Στο διαγωνισμό δήλωσαν συμμετοχή περισσότερες από 140 ομάδες μαθητών/-τριών Γυμνασίων και Λυκείων από πολλούς νομούς της χώρας.

Το 1ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου με συντονιστή καθηγητή τον κ. Παναγιώτη Παγανό, μαθηματικό του σχολείου, εκπροσωπήθηκε στον παραπάνω διαγωνισμό με δυο ομάδες που τις αποτελούσαν οι παρακάτω μαθητές -τριες.

1η ΟΜΑΔΑ (Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ)

1. ΤΑΤΛΗ ΔΗΜΗΤΡΑ

2. ΤΣΑΡΟΥΧΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

3. ΝΤΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ

2η ΟΜΑΔΑ (Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ)

1. ΖΩΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

2. ΝΑΣΤΑΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ

3. ΠΑΓΑΝΟΥ ΑΝΘΗ

Η 2η ομάδα των μαθητών της Α' Γυμνασίου, κατέλαβε την 26η θέση ανάμεσα στα διαγωνιζόμενα Γυμνάσια, παρόλο που είχε να αντιμετωπίσει ομάδες μαθητών μεγαλύτερων τάξεων.

Η 1η ομάδα των μαθητών της Γ' Γυμνασίου, κατατάχθηκε στις πρώτες 12 ομάδες των διαγωνιζόμενων Γυμνασίων και προκρίθηκε στη φάση των ημιτελικών.

Η ημιτελική και τελική φάση του διαγωνισμού πραγματοποιήθηκε το πρωί και το απόγευμα της Κυριακής 8 Φεβρουαρίου στο NOESIS όπου η ομάδα του 1ου Γυμνασίου κατέλαβε τελικά την 6η θέση.

1 Νοεμβρίου 2014

«Διαγωνισμός Θαλής της Ε.Μ.Ε.»

Στην Α' Φάση του διαγωνισμού της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας Θαλής συμμετείχαν οι παρακάτω μαθητές: Γ' Τάξη: Τάτλη Δήμητρα, Τσαρούχας Παναγιώτης, Συμεωνίδου Άννα, Χονδρογιώργης Βασίλειος, Πατεράκης Εμμανουήλ, Νάστας Σωτήριος, Μπαλαμπανίδης Αλέξιος και Σχάϊλενμπουρχ Γεώργιος. Β΄ Τάξη: Κωτσιόπουλος Πολυχρόνης, Κωτσιόπουλος Ιωάννης, Αλεξίδης Πασχάλης, Αβλαστημίδου Αριάδνη και Ζώτο Χαράλομπος.

17 Ιανουαρίου 2015

«Διαγωνισμός Ευκλείδης της Ε.Μ.Ε.»

Στη Β' Φάση του διαγωνισμού της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας Ευκλείδης συμμετείχαν οι παρακάτω μαθητές: Γ' Τάξη: Τάτλη Δήμητρα και Τσαρούχας Παναγιώτης.

28 Φεβρουαρίου 2015

«Διαγωνισμός Αρχιμήδης της Ε.Μ.Ε.»

Στην Γ' Φάση του διαγωνισμού της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας Αρχιμήδης συμμετείχε η μαθήτρια της Γ' Τάξης: Τάτλη Δήμητρα.

11 Οκτωβρίου 2015

«Βράβευση από την Ε.Μ.Ε. μαθητών που διακρίθηκαν στους διαγωνισμούς Μαθηματικών Θαλής & Ευκλείδης»

Την Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2015 στο Αμφιθέατρο της Σχολής Θετικών Επιστημών του Α.Π.Θ. πραγματοποιήθηκε βράβευση των μαθητών που διακρίθηκαν στους διαγωνισμούς Μαθηματικών Θαλής & Ευκλείδης. Η μαθήτρια Τάτλη Αθανασία του Νικολάου βραβεύτηκε με το 2ο βραβείο