Αρχική » Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών

Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών

13-15 Φεβρουαρίου 2015«10η Σύνοδος του Οργανισμού
Ηνωμένων Εθνών των Εφήβων -MUN»

Το 1ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου συμμετείχε στη 10η Σύνοδο του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών των Εφήβων – MUN- που πραγματοποιήθηκε στο Κολλέγιο Ανατόλια. Το σχολείο εκπροσωπήθηκε από εννέα (09) μαθητές της Γ’ Τάξης, και συγκεκριμένα τους: Κώστα Παρασκευή, Γ2, Παναγιωτίδου Μαρία, Νάστα Σωτήριο, Νικολαΐδου Χρυσούλα, Σέττα Γλαύκη, Σκεύα Αθανάσιο, Γ3, Σκουλούδη Μαριάννα, Χονδρογιώργη Βασίλειο, Συμεωνίδου Άννα, Γ4. Οργανωτές της δραστηριότητας ήταν ο Διευθυντής του σχολείου κ. Γεώργιος Αρβανιτίδης, με τη συμμετοχή του κ. Χριστόδουλου Χονδρογιώργη, φοιτητή στο Τμήμα Χημικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Από την συμμετοχή μας...

Εικόνα 1 από 15

21-23 Νοεμβρίου 2014«Συμμετοχή στο 13ο
Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών Θεσσαλονίκης»

Το Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών της Θεσσαλονίκης (Thessaloniki Model United Nations) είναι ένα τριήμερο μαθητικό συνέδριο-προσομοίωση των εργασιών του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών. Συγκεκριμένα προσομοιώνονται οι εργασίες επιτροπών της Γενικής Συνέλευσης, του Συμβουλίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ.

Το ΜΗΕ είναι ένας θεσμός ευρέως διαδεδομένος στο εξωτερικό, πρακτικά από την εποχή της ίδρυσης του ΟΗΕ, καθώς τα εκπαιδευτικά αλλά και τα γενικότερα μαθησιακά οφέλη που μπορούν οι νέοι να αποκομίσουν από αυτά είχαν από νωρίς αναγνωριστεί. Στις μέρες μας, αρκετά σχολεία από την Ελλάδα λαμβάνουν μέρος σε ΜΗΕ τα οποία διοργανώνονται στην Ελλάδα και σε διάφορες χώρες του εξωτερικού.

Δραστηριότητες σχετικά με τη συμμετοχή στο 13ο Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών Θεσσαλονίκης.
– Το Συνέδριο διεξήχθηκε από τις 21 έως τις 23 Νοεμβρίου 2014, στην Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή.
– Το σχολείο εκπροσωπήθηκε από δέκα (10) μαθητές της Γ’ Τάξης, και συγκεκριμένα τους: Γεωργαντζέλη Άννα, Γ1, Κώστα Παρασκευή, Γ2, Παναγιωτίδου Μαρία, Νάστα Σωτήριο, Νικολαΐδου Χρυσούλα, Γ3, Τσαρούχα Παναγιώτη, Τάτλη Δήμητρα, Συμεωνίδου Άννα, Χονδρογιώργη Βασίλειο, Τριανταφυλλίδου Στυλιανή, Γ4 .
Οργανωτές της δραστηριότητας ήταν ο Διευθυντής του σχολείου κ. Γεώργιος Αρβανιτίδης, με τη συμμετοχή του κ. Χριστόδουλου Χονδρογιώργη, φοιτητή στο Τμήμα Χημικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Συμμετείχε η εκπαιδευτικός κ. Άννα Μιχαηλίδου, Πληροφορικός.

Αναμνήσεις από τη συμμετοχή μας.

Εικόνα 1 από 15

Παρακολουθήστε ένα video.