Αρχική » R4C

R4C

Το 1ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου μετά από αίτησή του, επιλέχθηκε από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής – ΙΕΠ (εθνικός συντονιστής του έργου για την Ελλάδα υπό την αιγίδα του ERASMUS+KA3), να συμμετέχει στο έργο “Reflecting 4 Change (R4C)”, το οποίο υλοποιήθηκε μέχρι και τον Οκτώβριο του 2021.

Το έργο που υλοποιήθηκε στο σχολείο μας, εντάσσεται στο ευρύτερο πλαίσιο “Friently Cities 4All”, υποστηρίζει την καινοτομία και ενσωματώνει την αειφόρο ανάπτυξη, με έμφαση στην επίτευξη βελτιωμένων γνωστικών αποτελεσμάτων. Παράλληλα, με την εφαρμογή του έργου, προωθείται η έννοια του “Ανοιχτού Σχολείου” και ενισχύεται η “ψηφιακή ωριμότητα”.

Οι δράσεις που υλοποιήθηκαν αφορούν τη βελτίωση της προσβασιμότητας των ΑμεΑ στους χώρους του σχολείου.

Στην παιδαγωγική ομάδα συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί: Γεώργιος Αρβανιτίδης, Γεωπόνος και Διευθυντής του σχολείου, Άννα Μιχαηλίδου Πληροφορικός και Φυσικός και Χρήστος Ξανθός, Μουσικός και Φυσικός.

Οι μαθητές/-τριες που συμμετείχαν ήταν συνολικά 35 από την Β’ και Γ’ Τάξη.

Από τις δραστηριότητες του Προγράμματος:
Ενημέρωση στην τάξη

Διαδικτυακή συνάντηση
με το Ειδικό Γυμνάσιο – Λύκειο
Κωφών Βαρηκόων Θεσσαλονίκης

Από την περιήγηση στους χώρους του σχολείου

Στα πλαίσια του έργου δημιουργήθηκαν πινακίδες σε Braille με το όνομα του κάθε τμήματος.

Η αφίσα του προγράμματος