Αρχική » ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ 2022-2023

ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ 2022-2023

Το Σάββατο 18 Μαρτίου 2023, το 1ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου διοργάνωσε ημερίδα με θέμα:

“Οι μαθητές αναπτύσσουν προβληματισμούς
και απευθύνουν ερωτήσεις στους πολιτικούς”

Ο Διευθυντής του σχολείου Δρ. Γεώργιος Αρβανιτίδης και ο Διευθυντής της Ελληνογερμανικής Συνέλευσης κ. Βασίλειος Παπαδόπουλος προσκάλεσαν,

τον Αντιπρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κ. Μαργαρίτη Σχοινά,

τον Βουλευτή της Ν.Δ. Β’ Θεσσαλονίκης, κ. Δημήτρη Βαρτζόπουλο,
τον Βουλευτή ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ Β’ Θεσσαλονίκης κ. Γιώργο Αρβανιτίδη,
τον Βουλευτή της Ν.Δ. Α’ Θεσσαλονίκης, κ. Κωνσταντίνο Γκιουλέκα,

τον Δήμαρχο Ωραιοκάστρου, κ. Παντελή Τσακίρη,
τον Δήμαρχο Κορδελιού-Ευόσμου, κ. Κλεάνθη Μανδαλιανό,

τον Αντιδήμαρχο Καθαριότητας και Ανακύκλωσης Δ. Κορδελιού-Ευόσμου, κ. Χρήστο Δεμερτζή,
την Αντιδήμαρχο Αθλητισμού και Νέας Γενιάς Δ. Κορδελιού-Ευόσμου, κ. Μαρία Γαβαλά,
τον Δημοτικό Σύμβουλο Ωραιοκάστρου υπεύθυνο για τις αδελφοποιήσεις πόλεων, κ. Νικόλαο Σαραμούρτση,
την Σύμβουλο Δημοτικής Κοινότητας Νεάπολης, κ. Ιωάννα Ζαφειρίου,
τον Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής Δ. Ε. του Δήμου Ωραιοκάστρου, κ. Αναστάσιο Χαλκίδη

Προσκλήθηκε και εκπροσώπησε την εκπαιδευτική κοινότητα ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, κ. Χρήστος Ρουμπίδης.

Ο Αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, κ. Μαργαρίτης Σχοινάς και όλοι οι πολιτικοί αποδέχθηκαν με χαρά την πρόσκληση για να συμμετάσχουν στην ημερίδα με τους μαθητές και τις μαθήτριες των τριών συμμετεχόντων χωρών.

Οι προσκεκλημένοι μας

Εικόνα 1 από 9

Οι εθελοντές μαθητές και οι μαθήτριές μας συνέδραμαν καθοριστικά στην εκδήλωση. Τα μέλη του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων καθώς και άλλοι γονείς, βοήθησαν στον στολισμό και την παρασκευή των εδεσμάτων που προσφέρθηκαν.

Οι εθελοντές μας

Εικόνα 1 από 5

Οι μαθητές σε δράση...

Εικόνα 1 από 8

Η φιλική διάθεση αλλά και οι γνώσεις του Αντιπροέδρου της Ευρωπαικής Επιτροπής κ. Μαργαρίτη Σχοινά εντυπωσίασαν τους μαθητές των τριών χωρών!

Ο Διευθυντής της Ελληνογερμανικής Συνέλευσης στην Θεσσαλονίκη κ. Βασίλειος Παπαδόπουλος, η κ. Μαρία Βασιλειάδου εκπρόσωπος του γραφείου και η ψυχή της διοργάνωσης κ. Χαρά Τζάτζου εκπαιδευτικός του σχολείου μας.

Η αρχή έγινε! Η συνέχεια αναμένεται με ενδιαφέρον!

Τον Μάιο του 2023 μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Γερμανικό σχολείο Geschwister-Scholl-Gesamtschule από την πόλη Detmold και συμμετείχαν σε ποικίλες δραστηριότητες.

Η ανταλλαγή εμπειριών συνεχίστηκε και τον Ιούνιο του 2023 με την επίσκεψη στο Γαλλικό σχολείο LΥcée du Pays de Saint Omer από την πόλη Saint Omer.

Επίσκεψη στον καθεδρικό ναό, στο μουσείο Sandelin, συνάντηση με το Δήμαρχο του Saint Omer, περιήγηση στην πόλη και παρακολούθηση του Victor Hugo Jaaz Festival στο τοπικό φεστιβάλ του Saint Omer.

Μαθήματα κατασκευής παραδοσιακής βάρκας (bacôve traditionnel) και βαρκάδα στα κανάλια!

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας δουλεύουν με τους Γερμανούς και Γάλλους μαθητές στο τελευταίο εργαστήριο του προγράμματος Between Crisis and high Spirits! Μοιράζονται εμπειρίες και συναισθήματα.