Αρχική » ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Υποστηρίζουμε την ένταξη των μαθητών και μαθητριών μας στο επίκεντρο όλων των δραστηριοτήτων που αναπτύσσονται, καλλιεργώντας ένα κατάλληλο περιβάλλον μάθησης που να επιτρέπει την ανάπτυξη και εξέλιξή τους σε μία παγκόσμια κοινότητα μαθητών.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Ωραιοκάστρου, συμμετέχουν σε Ευρωπαϊκά προγράμματα και σε προγράμματα καινοτόμων δράσεων, όπως περιβαλλοντικά, πολιτιστικά, αγωγής υγείας και σταδιοδρομίας που οργανώνονται και υλοποιούνται από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.

Είμαστε ένα “Ανοιχτό Σχολείο” και συμμετέχουμε σε δράσεις εθελοντισμού τόσο σε τοπικό όσο και σε ευρύτερο επίπεδο.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας έδωσαν το παρόν και διακρίθηκαν σε συνέδρια και σε διαγωνισμούς.

Συμπερασματικά, το ζητούμενο για εμάς είναι να βοηθήσουμε στην ανάπτυξη ενός σχολείου που θα βοηθά στη δημιουργία ολοκληρωμένων προσωπικοτήτων, θα είναι ενεργό μέλος της κοινωνίας και θα προσφέρει ουσιαστική γνώση.