Αρχική » ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ 2023-24

ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ 2023-24

17 Απριλίου 2024Περιήγηση στην Άνω Πόλη

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Α3 και Β2 του σχολείου μας, καθώς και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί, γνώρισαν την ιστορική Άνω Πόλη και γέμισαν παραστάσεις! Μονή Βλατάδων, Πύργος Τριγωνίου, Κήποι του Πασά!

Την επίσκεψη οργάνωσε ο κ. Γεώργιος Αρβανιτίδης, Γεωπόνος και Διευθυντής του σχολείου.

16 Απριλίου 2024Μουσείο Βαλκανικών Πολέμων
Μοναστήρι του Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Β3 και Γ3 επισκέφθηκαν το Μουσείο Βαλκανικών Πολέμων στη Γέφυρα Θεσσαλονίκης και το Μοναστήρι του Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά στα Κουφάλια.

Την πλούσια διαθεματική δραστηριότητα διοργάνωσε η κ. Ιωάννα Λυμπιτσούνη, Φιλόλογος.

15 Απριλίου 2024Dali Cybernetics Λιμάνι Θεσσαλονίκης

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Β1 και Β2 του σχολείου μας απόλαυσαν μία εξαιρετική περιήγηση στα πιο διάσημα έργα του καλλιτέχνη μέσα από προβολές μεγάλου σχήματος, ολογράμματα, εικονική πραγματικότητα και τεχνητή νοημοσύνη.

Την επίσκεψη οργάνωσε η κ. Βλάχου Κωνσταντίνα, Εικαστικός.

11 Απριλίου 2024Δίον – Παλαιός Παντελεήμονας

Με πολύ ενδιαφέρον ανταποκρίθηκαν στην ξενάγηση στο Αρχαιολογικό Μουσείο καθώς και στον Αρχαιολογικό χώρο στο Δίον, Πιερίας, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Α1 και Α2, την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024. Στην επόμενη περιηγητική στάση και παραμονή τους στο χωριό Παλαιός Παντελεήμονας, τα παιδιά θαύμασαν την παραδοσιακή αρχιτεκτονική και την ανοιξιάτικη φύση σε όλο της το μεγαλείο.

Την επίσκεψη οργάνωσε η κ. Άννα Μιχαηλίδου, Πληροφορικός.

13 Μαρτίου 2024Σπήλαιο Αλιστράτης

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Α1, Β1, Β2 και Β3 του σχολείου μας, επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν στο σπήλαιο της Αλιστράτης.

Την επίσκεψη οργάνωσε η κ. Χαρίκλεια Τζάτζου, Αγγλικής Φιλολογίας.

13 Μαρτίου 2024Επίσκεψη στο ΕΚΕΤΑ

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024, τα τμήματα Γ2 και Γ3 επισκέφθηκαν το Εθνικό Κέντρο Έρευνας Τεχνολογίας και Ανάπτυξης – ΕΚΕΤΑ. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις κάποιων από τα τμήματα έρευνας, με τη βοήθεια ειδικών, οι οποίοι απάντησαν στις ερωτήσεις τους. Η ευχή που πήραν φεύγοντας ήταν “σας περιμένουμε μετά τις σπουδές σας”!

Την επίσκεψη οργάνωσε η κ. Μαγδαληνή Καμπανταΐδου, Βιολόγος.

23 Φεβρουαρίου 2024Σπήλαιο Αλιστράτης

Την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Α3 και Β4 του σχολείου μας, γέμισαν με πλούσιες παραστάσεις στο σπήλαιο της Αλιστράτης!

Την επίσκεψη οργάνωσε ο κ. Γεώργιος Αρβανιτίδης, Γεωπόνος.

8 Δεκεμβρίου 2023Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης

Στα πλαίσια του μαθήματος της Μουσικής, οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Γ2 παρακολούθησαν την τελική πρόβα της συναυλίας με τίτλο “Όνειρα” από την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης. Απόλαυσαν ορχηστρικά ηχοχρώματα και την εξαιρετική ερμηνεία του Άγγελου Λιακάκη στο κοντσέρτο για βιολοντσέλο του Έλγκαρ.

Τη δράση οργάνωσε ο κ. Χρήστος Ξανθός, Μουσικός.

23 Νοεμβρίου 2023Πάρκο Δεινοσαύρων

Στα πλαίσια του μαθήματος της Γεωγραφίας, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική δραστηριότητα στο Πάρκο των Δεινοσαύρων στο Ωραιόκαστρο. Ο Γεωλόγος κ. Κώστας Νάκας ξενάγησε τους μαθητές και τις μαθήτριες του τμήματος Β4 του σχολείου μας, μεταφέροντάς τους στο παρελθόν.

Η επίσκεψη οργανώθηκε από τον κ. Παναγιώτη Παγανό, Μαθηματικό.