Αρχική » ΣΥΝΕΔΡΙΟ ACSTAC

ΣΥΝΕΔΡΙΟ ACSTAC

Στις  9 και 10 Απριλίου 2022 πραγματοποιήθηκε στο Κολλέγιο Ανατόλια  της Θεσσαλονίκης το 8o  Διεθνές  Μαθητικό Συνέδριο Επιστήμης & Τεχνολογίας ACSTAC (Anatolia College Science and Technology Annual Conference). Οι μαθητές-σύνεδροι κλήθηκαν να αναπτύξουν δεξιότητες έρευνας, κριτικής σκέψης, συνεργασίας και επικοινωνίας, παρουσιάζοντας τις εργασίες τους ως πραγματικοί ερευνητές στο πλαίσιο ενός  επιστημονικού συνεδρίου.

Το 1ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου  και το 1ο Γυμνάσιο Ανατόλια παρουσίασαν στο συνέδριo την εργασία τους με θέμα:
 «Συγκριτική  θεώρηση  πειραματικού υπολογισμού  της περιόδου εκκρεμούς με ψηφιακό χρονόμετρο, smartphone, Arduino και  Tracker».

Οι μαθητές των δύο σχολείων πραγματοποίησαν συνεργατικά πειράματα υπολογισμού της περιόδου εκκρεμούς με καινοτόμες μεθόδους και εργαλεία STEM, σύγκριναν  τις  μεθόδους  ως προς την ακρίβεια και την ευχρηστία τους  και αιτιολόγησαν  τις  αποκλίσεις  των πειραματικών  τους τιμών.

Συμμετείχαν οι μαθητές:

1ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου: Γαραντώλης Αθανάσιος, Καλώνης Γεώργιος, Μποτόζης Δημήτριος-Αναστάσιος, Ντιναπόγια Μαρία.
1ο  Γυμνάσιο Ανατόλια: Ανδρικάκη Άρτεμις-Ευστρατία, Αυγέρη Βασιλική, Γκομώλη Αντωνία, Δημητριάδης Αθανάσιος.

Μέντορες: Νικολαΐδου Αλεξάνδρα (Φυσικός, 1ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου)
Μιχαλούδης Απόστολος (Φυσικός, 1ο Γυμνάσιο Κολλεγίου Ανατόλια).

Οι μαθητές, για την παρουσίαση της εργασίας τους,
την αποτελεσματική χρήση της τεχνολογίας
και την επικοινωνία τους, τιμήθηκαν με το
Βραβείο Καλύτερης Συνεργασίας.